POTRZEBUJESZ WYCENY?

+48 606 286 175

Jakie cechy, atrybuty decydują o wartości mieszkania?

Bywa, że mieszkania o podobnym metrażu i lokalizacji osiągają inne ceny na rynku nieruchomości. Skąd bierze się różnica w ich wycenie? Przy bliższych oględzinach podobieństwo może być pozorne. Dlaczego podobne do siebie mieszkania mają różną wartość?

Dokonując wyceny mieszkania, czy to na sprzedaż, czy wynajem, rzeczoznawca majątkowy bierze pod uwagę kilka cech. Parametry te można ująć w punktach.

1. Lokalizacja nieruchomości

To ona decyduje o tym, czy mieszkanie jest w stanie zainteresować potencjalnego klienta. Im atrakcyjniejsze położenie, tym cena nieruchomości jest wyższa. Wybierając konkretną lokalizację warto przeanalizować także to czy dany budynek jest położony przy ulicy czy na uboczu oraz to gdzie wychodzą okna: na podwórze czy też na ruchliwą ulicę.

2. Położenie w budynku

Z punktu widzenia rzeczoznawcy najbardziej atrakcyjne są lokale mieszkalne, usytuowane na pierwszym lub drugim piętrze. W kategorii lokali użytkowych najbardziej pożądany jest z kolei parter.

3. Powierzchnia użytkowa

Na wzrost wartości mieszkania ma wpływ jego powierzchnia. To ważne w miastach, gdzie każdy dodatkowy metr to kwestia kolejnych tysięcy złotych. Natomiast w zależności od specyfiki rynku różni się popyt na dany metraż. W jednym mieście najbardziej pożądane mogą być lokale o wielkości 30m2 a na w innym 45m2.

4. Otoczenie nieruchomości

W tym temacie ważny jest dostęp do instytucji publicznych, urzędów, lokali gastronomicznych, sklepów, w tym także rodzaj sąsiadujących nieruchomości. Na wartość wpływa również ewentualna zieleń w otoczeniu oraz to, czy dana okolica uchodzi za bezpieczną czy nie.

5. Stan techniczny budynku oraz standard wykończenia

Rzeczoznawca bierze pod uwagę materiały budowlane, rodzaj budynku, datę jego powstania, stan techniczny, standard wykończenia a także możliwość korzystania z windy i wyposażenia mieszkania.

6. Inne

Katalog cech wpływających na wartość nieruchomości to katalog otwarty. Wymienione wyżej atrybuty są najczęściej spotykane, natomiast odpowiedni dobór cech zawsze musi być poprzedzony szczegółową analizą rynku.

 

NAPISZ DO NAS
facebook